09.03.2020

SEO NEDİR?

SEO, “Search Engine Optimisation” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır ve Türkçe’si “Arama Motoru Optimizasyonu” dur. Arama motorlarının sonuçlarında üst sıralarda yer almak için yapılması gerek işleri ifade eder.

Daha önce yine bloğumuzda nispeten daha kapsamı az olarak "Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?" yayınlamıştık. Bu yazımızda ise, hem biraz daha geniş biçimde hem de bir kaç yazı dizisinin ilk giriş yazısı olacak çok daha teknik bir şekilde konuyu anlatmaya çalışacağız.

Arama motorlarının sonuçlarına müdahale etmek mümkün müdür ?
Arama motorlarının sonuçlarına müdahale etmek, elbetteki mümkün değildir ancak SEO kavramını, arama motorlarının sonuçlarına müdahale etmek olarak değerlendirmek doğru olmaz. Her arama motoru (Google, Yandex, Baidu gibi...) kendine has bir algoritmaya sahiptir. Ortak noktaları olsada, inceledikleri yüzlerce kritere verdikleri puanlama farklı olduğundan, sıralamalar da her arama motorunda farklı çıkacaktır. Özetle, SEO ile arama motorlarına müdahale edemeyiz ancak web sitemizde arama motorlarının dikkat ettiği noktaları geliştirerek üst sıralara tırmanabilir miyiz?

Arama motorlarının algoritmaları gizli ise, SEO nasıl yapılıyor ?
Arama motorlarının algoritmaları elbette gizlidir. Ancak arama motorları hangi noktalara dikkat ettiğini, web sitelerinin ne tip düzenlemeler yapması gerektiğini herkese açık biçimde yayınlar. Burada bahsettiğimiz yüzden fazla başlık var. Bu başlıklar içerisinde elbette açıklanmayanlar da vardır. Ayrıca bu yüzden fazla başlığın ne tip bir çarpanla etki ettiği konusu, yani algoritma açıklanmaz. Ancak tecrübeli SEO uzmanları bu bilgiler ve arama sonuçlarındaki değişimlerden yola çıkarak yakın tahminlerde bulunabilirler.

Arama Motorlarında Yükselmek  Hangi Faktörlere Bağlıdır ?
Arama motorlarında yükselmek az önce de bahsettiğimiz üzere yüzden fazla başlık altında yapılacak işlere bağlıdır. Ancak biz bu yüzden fazla başlığı 4 ana başlık altında toplayabiliriz:

URL’ye bağlı faktörler
Sayfa içi faktörler
Sayfa dışı faktörler
Sosyal faktörler
Bunları çok kısaca özetleyelim :

URL’ye Bağlı Faktörler
Domain içerisinde anahtar kelime var mı?
Domain register tarihi ve son bitim tarihi
URL doğru dizin yapısına sahip mi?
URL anahtar kelime içeren bir yapıda mı ve doğru uzunlukta mı?
Domain ne süredir yayında?
Sayfa İçi Faktörler
Sayfamız güncel mi?
Meta Tag ler doğru yapılmış mı?
İçerikler (metin ve resimler) benzersiz mi?
İçerikler okunabilir, yeterli uzunlukta ve kaliteli bir içerik mi?
Anahtar kelime yoğunluğu uygun seviyede mi?
Sayfa içi linkleme uygun mu?
Sayfa içi hiyerarşi uygun mu?
Sayfa Dışı ve Sosyal Faktörler
Sayfamıza link veren yerlerin kalitesi nasıl ?
Sayfamıza link veren yerlerin sayısı
Sayfamıza link veren yerlerin içeriğimizle uyumu
Sosyal mecralardan gelen linkler
Sosyal mecralardaki başarımız (like, yorum vb...) nasıl?


Yukarıda saydığımız maddeler sadece fikir vermek amacı ile yazıldı. Gerçekte bundan çok daha fazla başlık olduğunu söyleyebiliriz.