09.03.2020

W3C NEDİR?

Web’in gelişmesine en büyük katkıyı veren kuruluşlardan biri olarak ön plana çıkan W3C genel anlamda Web’in ortaya koyduğu standardın belirlenmesinde en büyük rolü oynayan kuruluşlardan biridir. Bu noktada HTML dilinin tüm tarayıcılarda ortak olarak aynı bilgiyi sunması, çıktıyı vermesi anlamı taşımaktadır. 

Her internet sitesi kullanıcılara ulaşırken bir kalite standardı belirlemektedir. Bu standardın yanı sıra bazı sitelere giriş yapıldığı zaman sitenin kalitesiz bir görünüme sahip olduğu görünür. Bunun sebebi ise sitenin W3C kalite standartlarına uyumlu olmamasından kaynaklıdır. Bu kontrolü yapmak içinse, yani sitenin bu kalite standardını yakalayıp yakalamadığını anlamak adına W3C validator kullanılabilir. CSS bilgisi ise birçok site içerisinde ortaya çıkan bu kod hatalarını düzeltme noktası bilinmesi gerekmektedir. W3C kalite standardı aynı zamanda Google tarafından da desteklenmekte ve bu standart baz alınmaktadır. Özellikle de SEO, arama motorlarında en üst düzeye çıkmak için gerekli olan temel ilişkilerden biri de bu kalitenin yakalanmasıdır. 

W3C Standartlarının Önemi 

Arama motorlarında her zaman en üst sıralarda gözükmek ve bu rekabetin içinde sürekli olarak bulunmak bir sitesinin varlığını sürdürmesi için en önemli durumdur. Bu yüzden W3C kalite standartlarını yakalamak ve düzgün bir görünüm ile kullanıcılara ulaşmak Google tarafından her zaman desteklenmektedir. Birbirinden değişik tarayıcılar için de yine W3C kalite standartlarının önemi büyüktür. Bunun nedeni ise her hangi bir site tüm farklı tarayıcılarda değişik görünümler ortaya çıkarabilmektedir. Bu da eğer W3C görüntü kalite kodlaması yapılmamış ise o zaman her tarayıcıda bir takım bozukluklara sebep olabilir. Diğer yandan en yeni CSS kuralları eğer kullanılırsa kullanıcıya internet yolu ile aktarılan tüm bilgi çeşitleri her bilgisayara kaliteli bir şekilde ulaşır. 

W3C Kalite Kolaylığı 

Bir internet sitesi içerisinde bazen belli bir bölge için düzenleme yapılırken bazen bu durum tüm site için geçerli olabilmektedir. Bilgi ve bunun işleyiş sıralamasının ayrılması sayesinde site üzerinden yapılacak olan değişiklikler tek tek değil, bir bütün olarak W3C ile tek seferde yapmak mümkündür. Bu durum özellikle de CSS stil dosyaları için geçerlidir. Web dünyası bünyesinde Google ya da diğer tüm arama motorları adına en hızlı anlamlandırma ve tarama için W3C özellikle de Google tarafından destek almaktadır. Kolay erişebilirlik, hızlı yükleme, ulaşılabilirlik, kolay bakım ve güncelleme gibi daha birçok özellik ile kaliteli bir web sitesi görüntüsü için W3C kodlaması gerekmektedir. 

 

W3C ile SEO İlişkisi 

 

SEO’nun manifestosu “Google gözünden görmek, Google gibi düşünmek” diyebiliriz. Google standartları sever. Standart olarak kodlanmış bir web dünyası Google botları için daha hızlı tarama ve anlamlandırma anlamına gelecektir. Bu nedenle W3C standartlarını her zaman destekler. 
Site içi SEO çalışmalarınızda W3C Validator aracılığı ile sitenizi kontrol edip düzeltebileceğiniz hataları düzeltip uyarı sayısını en aza indirmeniz sizin için Google tarafından alınacak bir ödül anlamına gelir. Ayrıca sitenizin Trustrank değerini de etkileyen bir etkendir. 

Siz de bu sebepten ötürü sitelerinizi XHTML Validator ve CSS Validator araçlarından geçirerek uyumlu hale getirmeli,hem Web için hem ziyaretçilerniz için hem de Google için olumlu bir şey yapmalısınız.