09.03.2020

REKLAM AJANSI ÇALIŞANLARI

Pazarlama ve tanıtım işlemlerini gerçekleştirme konusunda etkin olan reklam ajansları; bir ekiple beraber faaliyetlerini göstermektedir. Bu ekip içerisinde farklı görevleri yerine getiren kişiler bulunmaktadır.

Ajans Başkanı

Ajansın sahibi olan ajans başkanı; iş dünyası içerisinde olan kişilerdir. Herhangi bir iş adamları derneğine üye olarak bilinmektedirler. Çalışanlarına karşı son derecede hoşgörülü olmasının yanı sıra ekibin isteklerini yerine getirme konusunda da gayret içerisinde yer alırlar. Ekibin herhangi bir tanıtım ya da organizasyonu en iyi şekilde ortaya koyması adına nitelikli olarak çalışması için elinden geleni yapan kişiler olarak ifade edilmektedir.

Kreatif Direktör

Kreatif ekibin yöneticisidir. Genelde metin yazarlarıyla çalışsa da sanat direktörleriyle de ilişki içerisinde olmaktadırlar. Müşteri odaklı çalışma yaptırmak isteyen müşteri direktörleri ile iyi ilişkiler içerisinde oldukları söylenemez.

Art Direktör

Güzel sanatlar mezunu olan bu kişiler; tasarım işlemlerini üstlenirler. Logo tasarım gibi işlemleri gibi faaliyetleri gerçekleştirmektedirler. Oldukça yoğun bir biçimde çalışmalarına rağmen son derecede sakin ve hoşgörülü kişiler olarak adlandırılmaktadır.

Metin Yazarı

Herhangi bir lisans bölümünden mezun olanların yanı sıra alaylı kişileri de barındırabilmektedir. Ajansın en önemli ve en üretken kişileridirler. Zaman içerisinde ajansın başına geçmek kadar ilerleyebilmektedirler.

Müşteri Direktörü

Ajansa bağlı olan müşterileri kontrol etmekle yükümlüdür. Aynı zamanda da yeni müşteriler de bulur. Büyük müşterilerle genel olarak iletişim kurabilen kişi kendisidir.

Müşteri Temsilcisi

Müşterilerden aldıkları geri dönüşleri değerlendirmekle yükümlüdürler. Müşterilerin genel olarak olumsuz durumlarıyla haşır neşirdirler.

Grafiker

Art direktörler tarafından gönderilen tasarımları baskıya koyarlar. Hata yapma lüksleri bulunmamaktadır. Son adam olarak ajansta ifade edilmektedir. Sık sık ajans değiştirirler. Ajanslara uyum sağlayabilen tipler olarak görülmezler.

Sekreter

Haberleşme ağının yanı sıra randevuların ve planlamalarının düzene konulmasında önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda personel isteklerini de yönlendirerek; hemen hemen hepsiyle iletişim halinde olmak durumundadırlar.

Stajyer

Ajanslarda eğitim alma amacıyla bulunan kişilerdir. Öğrenci konumunda olmalarından ötürü her şeyi öğrenme amacı güderler. Aynı zamanda da yeni bilgiler edinmek adına ellerinden geleni yaparak; bu şekilde hareket ederler.